State of Alaska, Department of Administration, Division of Personnel and Labor Relations

2012 Governorís Denali Peak Performance Award
Winners and Honorable Mentions

You can find photos from the 2012 Governor's Denali Peak Performance Award ceremony below or go to the Office of the Governor Flickr site to download a copy of the photos. All photos are from the Office of the Governor. Nancy Dahlstrom handed out the awards on behalf of the Governor.

Photo of Nancy Dahlstrom at Governor's Denali Peak Performance Award Ceremony Nancy Dahlstrom, Office of the Governor, speaking at the award ceremony.
Photo of Commissioners from various departments attending the award ceremony Commissioners from various departments attending the award ceremony.
Photo of Commissioner Marc Luiken at Governor's Denali Peak Performance Award Ceremony Commissioner Marc Luiken, Department of Transportation and Public Facilities, speaking at the award ceremony.

Contents

Co-Worker Recognition Award

Photo of Rory Redick receiving the Co-Worker Regognition Award
Rory Redick, Department of Transportation and Public Facilities

Co-Worker Recognition Honorable Mentions:

Photo of Trent Hubbard receiving Honorable Mention Trent Hubbard, Department of Natural Resources
Photo of Kynda Nokelby receiving Honorable Mention Kynda Nokelby, Department of Labor and Workforce Development
Photo of Glen Hamburg receiving Honorable Mention Glen Hamburg, Department of Commerce, Community, and Economic Development

Customer Service Excellence-Individual

Will Belknap, Office of the Governor
There was no picture available of Will Belknap receiving his award.

Customer Service Excellence-Individul Honorable Mentions

Photo of Roman Schara receiving Honorable Mention Roman Schara, Department of Military and Veterans Affairs
Photo of Bob Banghart receiving the Honorable Mention on behalf of Scott Carrlee Scott Carrlee, Department of Education and Early Development
Scott Carrlee was unable to attend so Bob Banghart received the award on his behalf.
Photo of Tami Munson receiving Honorable Mention Tami Munson, Department of Natural Resources

Customer Service Excellence Team

Photo of the employees of the Alaska State Library Talking Book Center receiving award
Alaska State Library Talking Book Center, Department of Education and Early Development
  • Beverly Griffin
  • Stephanie Schott
  • Catherine Remme

Customer Service Excellence-Team Honorable Mentions

NOTE: Not all employees were able to make it to the ceremony. Those pictured represented the entire group.
Photo of the employees of the Commercial Vehicle Customer Service Center receiving Honorable Mention Commercial Vehicle Customer Service Center, Department of Transportation and Public Facilities
  • Susan Adkison
  • Janet Huffman
  • Betsy Ladewig
  • Kassye Potter
  • Renata Smith
Photo of the employees of the Critical Incident Stress Management Team receiving Honorable Mention Critical Incident Stress Management Team, Department of Corrections
  • Gloria Johnson
  • Brandon Jones
  • Douglas Lindsay
  • Ceylon Mitchell
  • Adam Rutherford
  • Theresa Warfield
Photo of the employees of the Hunter Information and Training Program receiving Honorable Mention Hunter Information and Training Program, Department of Fish and Game
  • Bob Hunter
  • Ray Johnson
  • Kirk Lingofelt
  • Lee Rogers
  • Jerry Soukup
  • Timmy Thomas
  • Gail Volt
  • Frank Zmuda

Exceptional Performance Individual

Photo of Kent Thomas receiving award
Kent Thomas, Department of Environmental Conservation

Exceptional Performance-Individual Honorable Mentions

Photo of Garret Brown receiving Honorable Mention Garret Brown, Department of Transportation and Public Facilities
Photo of Andrea Tesch receiving Honorable Mention Andrea Tesch, Department of Fish and Game
Photo of Janel Wright receiving Honorable Mention Janel Wright, Department of Labor and Workforce Development

Exceptional Performance-Team

Photo of Sheila Baker receiving award
Eagle River Job Center, Department of Labor and Workforce Development
  • Sheila Baker
  • Pamela Walton*
* Pamela was unable to make it to the ceremony so Samuel Walton received the award on her behalf

Exceptional Performance-Team Honorable Mentions

NOTE: Not all employees were able to make it to the ceremony. Those pictured represented the entire group.
Photo of employees of the Nome Winter Fuel Delivery Team receiving their Honorable Mention Nome Winter Fuel Delivery Team, Department of Environmental Conservation
  • Tom DeRuyter
  • Leah Durocher
  • John Ebel
  • John Engles
  • Martin Farris
  • John Kotula
  • Paul Lhotka
  • Betty Schorr
  • Samantha Smith
  • Vince Kelly
Photo of employees of the Staff Development and Training Team receiving their Honorable Mention Staff Development and Training Team, Department of Health and Social Services
  • Jenny Belanger
  • Rena Bower
  • Bonnie Caress
  • Joy Dunkin
  • Theresa Hicks
  • Stephanie Hoyt
  • Debra Lynne Robinette
Photo of employees of the Crooked Creek Disaster Housing Team receiving their Honorable Mention Crooked Creek Disaster Housing Team, Department of Military and Veterans Affairs
  • David Andrews
  • Dale Crum
  • Kris Jedlicki
  • Brenda Kerr
  • Tiffany Peltier
  • John Ramsey
  • Debbie Reed
  • Jolly Tangog
  • Octavia Thompson
  • Samuel Walton

Leadership Award

Photo of Leon Shaul receiving award
Leon Shaul, Department of Fish and Game

Leadership Honorable Mentions

Photo of Jeff Johnson receiving Honorable Mention Jeff Johnson, Department of Natural Resources
Photo of Russ Blocker receiving Honorable Mention Russell ("Russ") Blocker, Department of Health and Social Services
Photo of Bob Rose receiving Honorable Mention Bob Rose, Department of Health and Social Services

Crisis Responder - Individual

Photo of Shane Stephenson receiving award
Shane Stephenson, Department of Public Safety

Crisis Responder - Individual Honorable Mentions

Photo of Jusdi McDonald receiving Honorable Mention Jusdi McDonald, Department of Natural Resources
Photo of Pamela Harper receiving Honorable Mention Pamela Harper, Department of Administration
Photo of ReneeGayhart receiving Honorable Mention Renee Gayhart, Department of Health and Social Services

Crisis Responder - Team

Photo of the crew of Malaspina receiving their award
Captain and Crew of the M/V Malaspina, Department of Transportation and Public Facilities
  • William Albrant
  • Lorna Almquist
  • Michael Barrett
  • Joel Beraldi
  • Alex Carrillo III
  • William Carrillo
  • Leslie Cope
  • Alice Daly
  • Eric Downer
  • Lizandro Ezrre
  • Henry Garcia
  • Denise Gray
  • Misty Haffner
  • Cody Hanas
  • Jacob Hamilton
  • Michael Hamilton
  • Ty Harding
  • Gary Homan
  • John Hyland
  • Benjamin Juren
  • James Jurczak
  • Erik Kegel
  • Nicholas Kollars
  • Roland Lumbab
  • Wayne Lyons
  • Adam Marquardt
  • Trista May
  • Christopher Moses
  • Chris Palm
  • Christopher Palmisano
  • Clark Posey
  • Robert Provost II
  • Jana Ring
  • Deborah Riordan
  • Carlos Rivera
  • Sarah Roark
  • Andrew Samp
  • James Schettler
  • Aleta Schuman
  • Jessica Scott
  • Leif Short-Forrer
  • Mary Snook
  • Roger Sperber
  • Bart Stinson
  • Kevin Van Lohuizen
NOTE: Not all employees were able to make it to the ceremony. Those pictured represented the entire group.

Crisis Responder - Team Honorable Mentions

Photo of Travis Capps receiving Honorable Mention Photo of Travis Capps receiving Honorable Mention
Montana Creek Camp, Department of Transportation and Public Facilities/Department of Public Safety
  • Brad Ashenfelter
  • Robert Burgess
  • Michael Carney
  • Travis Capps
  • Matthew Stratman
  • Christopher Terry
Photo of Chris Terry receiving Honorable Mention Photo of Chris Terry receiving Honorable Mention
Photo of Adak Airport Crew receiving Honorable Mention Adak Airport Crew, Department of Transportation and Public Facilities
  • Doug Newman
  • Vincent Tutiakoff
Photo of employees of Anchorage Field Probation / Parole Office receiving Honorable Mention Anchorage Field Probation/Parole Office, Department of Corrections
  • Dwayne Hanson
  • Keith Thayer