State of Alaska, Department of Administration, Division of Personnel and Labor Relations

2013 Governorís Denali Peak Performance Award
Winners and Honorable Mentions

You can find photos from the 2013 Governor's Denali Peak Performance Award ceremony below or go to the Office of the Governor Flickr site to download a copy of the photos. All photos are from the Office of the Governor.

Photo of Governor Sean Parnell at the ceremony Governor Sean Parnell presenting at the Governor's Denali Peak Performance Award ceremony.
Photo of Commissioner Hultberg at the ceremony Commissioner Hultberg presenting at the Governor's Denali Peak Performance Award ceremony.
Phot of Commissioner Dan Sullivan at ceremony Commissioner Dan Sullivan presenting at the Governor's Denali Peak Performance Award ceremony.

Contents

For Outstanding Service and Sacrifice on Behalf of the State of Alaska

Photo of presenting the award to Mel Nading (posthumously)Photo of accepting the award on behalf of Mel Nading
Mel Nading (Posthumously)

Co-Worker Recognition Award

Winner

Photo of Susan Winton receiving Co-Worker Recognition award
Susan Winton, Department of Commerce, Community and Economic Development

Co-Worker Recognition Honorable Mentions:

Photo of Elmer Marx receiving Honorable Mention
Elmer Marx, Department of Transportation and Public Facilities
No photo available
Shannon DeWandel, Department of Environmental Conservation
No photo available
Katie Sechrist, Department of Fish and Game

Crisis Responder - Individual

Winner

Photo of presenting the award for Crisis Responder to Robert Hammel (posthumously)Photo of accepting the award on behalf of Robert Hammel
Robert Hammel (Posthumously), Department of Transportation and Public Facilities

Crisis Responder - Individual Honorable Mentions

Photo of Amal Agalawatta receiving Honorable Mention
Amal Agalawatta, Department of Administration
Photo of Shannon Miller receiving Honorable Mention
Shannon Miller, Department of Environmental Conservation

Crisis Responder - Team

Winner

Photo of Alaska Wildlife Troopers Crisis Responder Team receiving Crisis Responder award
Alaska Wildlife Troopers Crisis Responder Team, Department of Public Safety
  • Jason Ball
  • Shawn Olsen
  • Daniel Pulice

Crisis Responder - Team Honorable Mentions

Photo of Southeast Alaska Oil Spill Response Team receiving Honorable Mention
Southeast Alaska Oil Spill Response Team, Department of Environmental Conservation
  • Cheyenne Sanchez
  • Sarah Moore
  • Crystal Smith

Customer Service Excellence - Individual

Winner

Photo of Claire Fishwick receiving Customer Service Excellence award
Claire Fishwick, Department of Environmental Conservation
Photo of presenting the award for Customer Service Excellence to Tage Toll (posthumously)Photo of accepting the award on behalf of Tage Toll
Tage Toll (Posthumously), Department of Public Safety

Customer Service Excellence - Individual Honorable Mentions

Photo of Sarah Schacher receiving Honorable Mention
Sarah Schacher, P.E., Department of Transportation and Public Facilities
No photo avaialable
David Williams, Department of Health and Social Services
Photo of Patricia Erickson receiving Honorable Mention
Patricia Erickson, Department of Health and Social Services

Customer Service Excellence - Team

Winner

Photo of Cordova Ferry Terminal Agents receiving Customer Service Excellence award
Cordova Ferry Terminal Agents, Department of Transportation and Public Facilities
  • Toni Bocci
  • Jean Gilman
  • Tamara Johnson
  • Monika Reghetti
  • Robin Irving
  • Kathryn Kelly
  • Scotty Madison

Customer Service Excellence - Team Honorable Mentions

Photo of Kenai Peninsula Youth Facility Support Team receiving Honorable Mention
Kenai Peninsula Youth Facility Support Team, Department of Health and Social Services
  • Rose Sirois
  • Tom Pennington
  • Ella May Cooper-Waldron
Photo of Federal Allocation Unit receiving Honorable Mention
Federal Allocation Unit, Department of Health and Social Services
  • Linnea Osborne
  • James Farley
  • Ling Li
Photo of Corporations, Business and Professional Licensing Administrative Support Team receiving Honorable Mention
Corporations, Business and Professional Licensing Administrative Support Team, Department of Commerce, Community and Economic Development
  • Misty Frawley
  • Miriam Wagoner
  • Jessica Wright
  • Peter Baker
  • Parisa Elahian
  • Debbie Spiech
  • Leola Masters
  • Renee Hoffard
  • Bernard Nidowicz
  • Ed Church
  • Ann Leary
  • Marie Dagon
  • Michael French
  • Eugenia Bryant

Exceptional Performance - Individual

Winner

Photo of Rob Massengill receiving Exceptional Performance award
Rob Massengill, Department of Fish and Game

Exceptional Performance - Individual Honorable Mentions

No photo available
Ruth A. Carter, Department of Transportation and Public Facilities
Photo of Laurie Holland receiving Honorable Mention
Laurie Holland, Department of Transportation and Public Facilities
No photo available
Chris Habicht, Department of Fish and Game

Exceptional Performance - Team

Winner

Photo of Sport Fish Hatchery receiving Exceptional Performance award
Sport Fish Hatchery, Department of Fish and Game
  • Greg Carpenter
  • Gary George
  • Robert Holmes
  • Travis Hyer
  • Diane Loopstra
  • Robert McFadden
  • William Morris
  • Charles T Pratt
  • Charlie Pratt
  • Lawrance Ransom
  • Andrea Tesch
  • Loren Thomas
  • John Unterberg
  • Tim VanGelderen
  • Elizabeth Whitmore
Photo of Point Thomson Permit Team receiving Exceptional Performance award
Point Thomson Permit Team, Department of Natural Resources
  • Jason Walsh
  • Mary Gleason
  • Melissa Head
  • John Easton
  • Shina duVall
  • Sara Longan
  • Judith Bittner
  • Jeanne Proulx
  • Krissy Plett
  • Louis Kozisek
  • Allison Iversen
  • Catherine Heroy
  • Don Perrin
  • Steve Moothart
  • Tom Barrett
  • Gary Mendivil
  • Jack Winters
  • Wade Strickland
  • William Ashton
  • Anne Nelson
  • Rebecca Kruse
  • Sue Magee
  • Jeff Bruno

Exceptional Performance - Team Honorable Mentions

Photo of DPA Fraud Control Unit Eligibility Technicians receiving Honorable Mention
DPA Fraud Control Unit Eligibility Technicians, Department of Health and Social Services
  • Mike Giovanelli
  • Amanda Holton
Photo of Obesity Prevention and Control receiving Honorable Mention
Obesity Prevention and Control, Department of Health and Social Services
  • Karol Fink
  • Ann Potempa
  • Diane Peck
  • Andrea Fenaughty
  • Ward B. Hurlburt, M.D., MPH
  • Clint Farr
  • Public Information Team

Leadership Award

Winner

Photo of Thomas Dougherty receiving Leadership award
Thomas Dougherty, P.E., Department of Transportation and Public Facilities

Leadership Honorable Mentions

Photo of Mike Thompson receiving Honorable Mention
Mike Thompson, Department of Natural Resources
Photo of Michael Curran receiving Honorable Mention
Michael Curran, Department of Natural Resources
Photo of Thomas E. Jones receiving Honorable Mention
Thomas E. Jones, Department of Military and Veteran Affairs